Takie ogrodzenie jest bardzo trudne do przebycia dla nieproszonych gości – zarówno ludzi, jak i zwierząt. resie suszy. Zabieg napowietrzania jest konieczny, gdy na trawniku powstaje warstwa zbitych pędów i obumarłych fragmentów roślin (zwana filcem), utrudniająca dostęp powietrza do korzeni, zatrzymująca wodę i sprzyjająca rozwojowi chorób grzybowych. Po wygrabieniu trawnika ostrymi grabiami trzeba darń naciąć (wertykulatorem) lub nakłuć (aeratorem). Pracę wykonuje się raz w poprzek trawnika. Podlewanie trawnika ma znaczący wpływ na rozwój traw. To najbardziej żmudny element pielęgnacji trawnika. Ni można dopuszczać do przesychania podłoża, a potem gwałtownie uzupełniać braki wilgoci. Trawnik trzeba podlewać systematycznie czyścić trawnik z roślin innych niż trawy. W ogródku warto uprawiać nie tylko warzywa, ale także kwiaty i zioła oraz drzewa i krzewy owocowe. Należy wybierać rośliny, które lubimy, ale jednocześnie sprawdzone w naszym klimacie. Zwracajmy uwagę na ich wrażliwość na choroby – odmiany odporne ułatwią naturalną ochronę. Przy wyborze warzyw nie zapominajmy też o ich walorach dekoracyjnych: barwnych i różnorodnych w kształcie liściach, ciekawych kwiatach i barwnych owocach. Teren posesji można wyznaczyć niewysokim lub ażurowym ogrodzeniem, a większe i mniejsze grupy roślin będą osłaniały wybrane miejsca: taras, okna sypialni czy trawnik, na którym lubimy zażywać kąpieli słonecznych. Lekkie, efektowne parawany stworzymy z wysokich bylin o sztywnych pędach, takich jak rudbekie, astry nowoangielskie, słoneczniczki szorstkie i dalie, a z jednorocznych słoneczniki zwyczajne i ozdobne. Tego rodzaju rozwiązanie pełni funkcję ochronną jakby przy okazji „ozdabiania” grodu. Jest sezonowe, więc wiosną i zimą nie możemy na nie liczyć. Długie pędy wymagają zazwyczaj podparcia – można przywiązywać je do palików lub otaczać specjalną obręczą z drutu albo tworzywa sztucznego (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sposobów na ochronę prywatności jest wiele kosa spalinowa demon.

Można to zrobić zdecydowanie, otaczając działkę wysokim murem i wyraźnie pokazując, że nie życzymy sobie żadnych kontaktów. Można też osłonić posesję płotem jedynie w wybranych miejscach, a pozostałe odcinki granicy działki obsadzić atrakcyjnymi roślinami albo zdecydować się na przesłonę tylko i wyłącznie roślinną. Czasami nie ma innego sposobu zapewnienia spokoju, jak otoczyć ogród wysokim murem czy parkanem. Jednak efekt końcowy może nas niemile zaskoczyć.

Teren wyda się mniejszy, niż jest w rzeczywistości, a długa szczelna płaszczyzna może przytłaczać nawet najstaranniej zaprojektowane wnętrze ogrodowe. Wyjściem z tej sytuacji jest potraktowanie powierzchni płotu jako tła dla kompozycji roślinnych o odpowiednio dobranych barwach i formach. Możemy też posadzić przy takiej konstrukcji pnącza i albo szczelnie ją zakryć (na przykład winobluszczem trójklapowym), albo wyeksponować na jej tle barwne liście lub kwiaty (powojniki, róże, hortensję pnącą, akebię pięciolistkowy czy winorośl pachnąca, nawet zimą ich bezlistne pędy stwórz rodzaj delikatnego parawanu. Pnącza jednoroczne, jak fasola ozdobna, kobea pnąca, wilce, nasturcja większa, wiosną rozwijają się wprawdzie szybko, ale jesienią (czasami wczesną) równie szybko zamierają. Można je więc wykorzystywać głównie do osłaniania miejsc, z których korzystamy tylko wtedy, gdy pogoda jest sprzyjająca, na przykład kawałka trawnika, na którym lubimy zażywać kąpieli słonecznych. Lekkie, efektowne parawany stworzymy z wysokich bylin o sztywnych pędach, takich jak rudbekie, astry nowoangielskie, słoneczniczki szorstkie i dalie, a z jednorocznych słoneczniki zwyczajne i ozdobne.